اتحادیه درگذشت علامه مفتی محمد طاها کران را تسلیت گفت

بواسطة :

اتحادیه درگذشت علامه مفتی محمد طاها کران را تسلیت گفت

"يَا أَيَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّةُ ارْجِعِي إِلَى رَبِّكِ رَاضِيَةً مَرْضِيَّةً فَادْخُلِي فِي عِبَادِي وَادْخُلِي جَنَّتِي"

با قلبی سرشار از رضا و خشنودی به سرنوشت الهی خبر درگذشت شیخ علامه مفتی محمد طاها کران از علمای آفریقای جنوبی و مفتی شافعی مذهب آن مناطق را تسلیت گفت. علامه محمد طاها کران محدث، شاعر و فقیه عالی‌قدری بود که در بررسی روایات شیعه و پاسخ به شبهات آن زبانزد بود و در این زمینه تحقیقات ارزنده‌ای دارد. وی همچنین در زمینه‌ی دعوی و علمی فعالیت بسیاری داشته است و در این راستا به دین و میهنش خدمت فراوان کرده است. 

شیخ محمد طاها کران در سال 1969 در کیپ تاون پایتخت آفریقای جنوبی دیده به جهان گشود؛ پدرش شیخ یوسف کران از علمای بزرگ شهر بود و در دار العلوم دیوبند فارغ التحصیل شده بود. وی در برهه‌ای مفتی شورای دادگری اسلامی بود. 

شادروان کران مدرسه‌ای را برای تحصیل علماء تأسیس کرد و افراد زیادی در آفریقای جنوبی و کشورهای مالزی و ترکیه و غیره در آن تحصیل کرده‌اند. 

وی در زمینه‌ی فقه شافعی صاحب تخصص بود و هوش و قدرت علمی او در بسیاری از مسائل فقهی باعث می‌شد بتواند بسیاری از مسائل معاصر به ویژه مسایل متعلق به اقلیت‌های اسلامی در جهان را حل و فصل کند. 

او عهده‌دار منصب شورای دادگری اسلامی در آفریقای جنوبی بود و در زمینه‌ی آموزش و تربیت بسیار فعال بود. استاد توانمندی که صدها تن از اهل علم و امامان جمعه و جماعت در جهان به دست او پرورش یافته‌اند از جمله شماری از علمای سریلانکا که از آبشخور علمی او به طور مستقیم سیراب شده‌اند. 

با درگذشت ایشان امت اسلامی یکی از علمای بزرگوارش را از دست داد؛ امید است خدای متعال او را مورد رحمت و بخشایش خود قرار دهد. پروردگارا مقدمش را گرامی و روحش را به بهشت برین شاد گردان و او را با پیامبران و صدیقان که بهترین هم‌نشینان هستند محشور فرما. به خانواده و بستگان و دوستداران و همکارانش صبر و بردباری عنایت که تو بهترین یار و یاوری.

دکتر علی قره داغی دکتر احمد ریسونی 

دبیرکل رئیس اتحادیه


اترك تعليق