البحث

التفاصيل

اتحادیه جهانی علمای مسلمان انفجار مسجدی در ولایت قندوز را به شدت محکوم کرد

اتحادیه جهانی علمای مسلمان انفجار مسجدی در ولایت قندوز را به شدت محکوم کرد
اتحادیه تأکید کرد تروریسم دین و مذهب نمی‌شناسد و بین مسلمان و کافر و سنی و شیعه تفاوتی قائل نیست. تروریسم ساخته و پرداخته‌ی دستگاه‌های اطلاعاتی بین‌المللی و منطقه‌ای برای خدشه‌دار کردن اسلام و ایجاد آشوب و ناامنی است. 
اتحادیه از جهان اسلام اعم از دولت‌ها، علما و اندیشمندان خواست با اتحاد و هم‌دلی و گسترش اعتدال و میانه‌روی معضل تروریسم را درمان کنند.
اتحادیه از غیرمسلمانان خواست در برابر اسباب تروریسم فکری و نفرت‌پراکنی بر ضد اسلام، با کشورها و مؤسسات اسلامی همکاری کنند تا این پدیده‌ی شوم ریشه‌کن شود.
اتحادیه جهانی علمای مسلمان با نگرانی عمیق حوادث تروریستی در جهان و پیامدهای منفی آن بر روابط انسانی را دنبال می‌کند. در حادثه‌ی انفجار مسجد شیعه‌های هزاره در ولایت قندوز در شمال افغانستان که در هنگام برگزاری نماز جمعه رخ داد، 60 نفر کشته و بیش از 100 نفر زخمی شدند. 
به همین خاطر اتحادیه جهانی علمای مسلمان این حادثه‌ی تروریستی و همچنین هر گونه حمله به شهروندان بی‌گناه در هر جا و به هر بهانه را محکوم می‌کند و خاطرنشان می‌سازد که تروریسم دین نمی‌شناسد و تفاوتی بین سنی و شیعه قائل نیست و اماکن مقدس را از غیر مقدس تشخیص نمی‌دهد. آنان مساجد اهل سنت را نیز مانند این مسجد شیعه منفجر کرده‌اند. 
دبیرکل اتحادیه این عملیات را صرف نظر از عاملان آن، مجرمانه دانست و تأکید کرد هدف قرار دادن امکان عبادی و کشتن انسان‌های بی‌گناه جرم و گناه بزرگی است و با آموزه‌ها‌ی دین اسلام و سایر ادیان منافات دارد. وی خواستار حمایت از اماکن عبادی شد. 
شیخ علی قره داغی تأکید کرد موضع اتحادیه در این باره همواره ثابت است؛ اتحادیه با هر گونه ترور و خشونت بر ضد شهروندان به هر دلیلی که باشد مخالف است و این حمله را به لحاظ شرعی حرام و از گناهان کبیره می‌داند. خدای متعال فرموده است: 
"أَنَّهُ مَن قَتَلَ نَفْسًا بِغَيْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِي الْأَرْضِ فَكَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِيعًا وَمَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاسَ جَمِيعًا" ]لمائدة: 32[
هر كس كسى را -جز به قصاص قتل، يا [به كيفر] فسادى در زمين- بكشد، چنان است كه گويى همه مردم را كشته باشد. و هر كس كسى را زنده بدارد، چنان است كه گويى تمام مردم را زنده داشته است.
وی تصریح کرد تروریسم و نژادپرستی با ارزش‌های انسانی در تضاد است و خطری بر ضد بشریت است که فرهنگ و تمدن را ویران می‌کند. 
از همین جا از جهانیان می‌خواهیم برای تحقق صلح و آرامش در کشورها با یک‌دیگر همکاری کنند و اجازه ندهند نژادپرستی و تروریسم بر ضد اسلام و هر دین دیگری فعالیت کنند تا صلح و آشتی بر جهان حکمفرما شود. 
"وَاللَّهُ غَالِبٌ عَلَى أَمْرِهِ وَلَكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لَا يَعْلَمُونَ"
دکتر علی قره داغی 
دبیرکل


: الأوسمةالتالي
تنوع جزاء العمل الواحد بتنوع نيته
السابق
ألمانيا تسمح برفع الأذان عبر مكبرات الصوت في "كولونيا"

البحث في الموقع

احدث التغريدات

احدث المشاركات

فروع الاتحاد


عرض الفروع