البحث

التفاصيل

تسلیم برادران مسلمان اویغور به چین حرام است

تسلیم برادران مسلمان اویغور به چین حرام است

شیح محمد حسن الددو

سلام علیکم ورحمة الله وبرکاته

برادری اسلامی نیرومندترین روابط است و حقوق زیادی بر آن مترتب می‌شود. مردم موظفند این حقوق را که به حقوق توانگران در برابر ضعیفان معروف است پاس دارند. مسلمانان اویغور در چین که با شکنجه و زندان و نسل‌کشی روبرو هستند، اگر به مسلمانی پناه آورند، بر مسلمان واجب است پناهشان دهد و روا نیست که آنان را تسلیم کند و خوار گرداند. هر کس چنین کند حقوق برادری اسلامی خدشه‌دار کرده است. در صحیح بخاری و مسلم از ابن عمر روایت است که رسول خدا فرمود:

"المسلم أخو المسلم لا يظلمه ولا يسلمه" مسلمان برادر مسلمان است نه به او ستم روا می‌دارد و نه تسلیم می‌کند.

تسلیم کردن مسلمانان به این کافران نوعی دوستی و وفاداری به کفار است و به منزله‌ی کشتن مسلمان است؛ زیرا تسلیم کردن آنان به کسی که جانشان را می‌گیرد، مشارکت در قتل است و همه‌ی این‌ها از گناهان کبیر است. این مسأله متوجه کشورهای قدرتمندی است که مسلمانان بر آنها حکومت می‌کنند. این کشورها نباید پناهندگان مسلمان را تسلیم کنند.

اگر بر مسلمان ضعیف روا نیست که برادرش را تسلیم کند و واجب است نسبت به او وفادار باشد، پس کشورهایی که یک مسلمان با ویزا و با کمال امنیت به آنجا وارد می‌شود نباید او را تسلیم کنند و خوار گردانند. این کار ننگ و عاری است که تا ابد باقی می‌ماند.

مردم همواره ساموئل را به خاطر امانت‌داری ستایش می‌کنند؛ آنجا که دشمنان تهدیدش کردند که یا امانت را تحویل بده یا فرزندت را می‌کشیم. اما ساموئل در یک سخن مشهور گفت: "اسیرت را بکش من از همسایه‌ام دست بر نمی‌دارم". بسیار مایه‌ی تأسف است که در این زمان برخی از مسلمانان از برادری اسلامی فاصله‌ گرفته‌اند و نسبت به درد و رنج مسلمانان هیچ احساسی ندارند و در برابر آزار و اذیت‌شان ناراحت نمی‌شوند. در حالی که خدای متعال فرموده است: "إن هذه أمتكم أمة واحدة" این امت شما امت واحد و یکپارچه است.

پیامبر اسلام در حالی که انگشتان دو دستش را در هم تنیده بود فرمود: مؤمنان مانند ساختمانی هستند که یک‌دیگر را محکم می‌کنند. در صحیح بخاری و مسلم از ابو موسی اشعری و نیز از نعمان بن بشیر روایت است که رسول خدا فرمود:

"مثل المؤمنين في توادهم وتراحمهم وتعاطفهم مثل الجسد إذا اشتكى منه عضو تداعى له سائر الجسد بالحمى و السهر"

مؤمنان در محبت و دلسوزی و مهربانی مانند پیکر واحدی هستند که هر گاه عضوی از آن به درد آید سایر اعضا با تب و بی‌خوابی با آن هم‌دردی می‌کنند.

از خدای بزرگ می‌خواهیم مسلمانان را در پناه خود نگه دارد و آنان را پیروز و سربلند گرداند. هر کس آنان را یاری کرد، یاری‌اش کند و هر کس آنان را خوار کرد خوار و رسوایش سازد. به همگان توفیق دهد که پیرامون حق و حقیقت گرد آیند.

التالي
إدانات فلسطينية لتصريحات نائب أميركي دعا فيها لتفكيك المسجد الأقصى وبناء الهيكل مكانه
السابق
الرسالة الأسبوعية 45 - اليوم العالمي للتأهب للأوبئة

البحث في الموقع

احدث التغريدات

احدث المشاركات

فروع الاتحاد


عرض الفروع