البحث

التفاصيل

بیانیه: وحدت و ثبات لیبی بر مردم این کشور واجب شرعی است

الرابط المختصر :

بیانیه: وحدت و ثبات لیبی بر مردم این کشور واجب شرعی است
اتحادیه جهانی علمای مسلمان تأکید کرد وحدت و ثبات لیبی و پاسداری از یکپارچگی کشور یک واجب شرعی است که بر عهده‌ی مردم لیبی به ویژه مسؤولان این کشور سپس رهبران کشورهای عربی اسلامی قرار دارد. 
اتحادیه خواستار صلح فراگیر بین تمام اقشار جامعه و مؤسسات آن و نیز پایان دادن به چنددستگی و پراکندگی در کشور شد. 
اتحادیه جهانی علمای مسلمان با اشتیاق و علاقه‌ی فراوان تحولات لیبی را دنبال می‌کند و بر این باور است که امنیت و ثبات و انسجام این کشور برای شهروندان لیبیایی به ویژه مسؤولان کشور و سپس رهبران کشورهای عربی و اسلامی واجب شرعی و در عین حال یک ضرورت ملی است که می‌طلبد همگان به مسؤولیت خود در حمایت از منافع و ارزش‌های کلان آن و پاسداری از جامعه در برابر تفرقه و پراکندگی عمل کنند. 
اتحادیه خواستار ایجاد صلح فراگیر در بین همه‌ی اقشاری جامعه‌ی لیبی و مؤسسات این کشور شد و از همگان خواست با نگاه همه‌جانبه و به دور از خودخواهی و تمرکز بر منافع شخصی، زخم‌های گذشته را فراموش کنند و به گفتگو به عنوان راهی برای گذر از مشکلات متوسل شوند چنان که خداوند متعال می‌فرماید: 
"فَاتَّقُوا اللَّهَ وَأَصْلِحُوا ذَاتَ بَيْنِكُمْ وَأَطِيعُوا اللَّهَ وَرَسُولَهُ إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ" ‎﴿أنفال: 1﴾ پس از خدا پروا داريد و با يكديگر سازش نماييد، و اگر ايمان داريد از خدا و پيامبرش اطاعت كنيد.
"وَأَطِيعُوا اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَلَا تَنَازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَتَذْهَبَ رِيحُكُمْ وَاصْبِرُوا إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرِينَ" ‎﴿أنفال: ٤٦﴾‏
و از خدا و پيامبرش اطاعت كنيد و با هم نزاع مكنيد كه سست شويد و مهابت شما از بين برود، و صبر كنيد كه خدا با شكيبايان است. 
اتحادیه از شورای عالی قضایی لیبی می‌خواهد به مسؤولیت تاریخی، ملی، اخلاقی، انسانی و دینی خود عمل کند و قانون اساسی را برای حل اختلافات بین پارلمان و شورای عالی کشور فعال سازد. در قوانین انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی با نگاه به مشروعیت قانونی و محبوبیت و ارزش آن نزد مردم لیبی و مؤسسات گوناگون حکومتی بازبینی کند.
از جریان‌های ملی، سیاسی و اجتماعی و تمام اقشار مردم لیبی می‌خواهیم برای عمل به مسؤولیت تاریخی و الزامات مرحله‌ی کنونی، قوه‌ی قضائیه و مؤسسات شرعی را تقویت کنند تا کشتی طوفان‌زده کشور از طریق صندوق‌های رأی و تمرین دموکراسی به ساحل امان برسد و از حالت نزاع و درگیری به سوی تشکیل دولت ملی و نهادینه کردن آزادی و صلح و عدالت حرکت کند.
وَاللَّهُ غَالِبٌ عَلَى أَمْرِهِ وَلَكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لَا يَعْلَمُونَ
دکتر علی قره داغی

التالي
شبهات تتجدد حول تحريم فوائد البنوك
السابق
فرنسا على العهد

البحث في الموقع

فروع الاتحاد


عرض الفروع