Search

Content Details

اتحادیه جهانی علمای مسلمان کشتن جرج فلوید را جنایتی فجیع خواند

اتحادیه جهانی علمای مسلمان کشتن جرج فلوید را جنایتی فجیع خواند

آزادگان جهان از دیدن صحنه‌ی کشته شدن جرج فلوید شکه شدند؛ آنجا که مرد پلیس با بی‌رحمی تمام پایش را بر گردن قربانی گذاشته بود و سه نفر دیگر او را محکم گرفته بودند. مرد سیاه‌پوست در حالی که فریاد می‌کشید نمی‌توانم نفس بکشم... اما کسی به او توجه نکرد تا این که در زیر پای پلیس جان سپرد. صحنه‌ی ناگواری که انسان از دیدن آن شرم می‌کند آن هم در کشوری که خود را نماد آزادی معرفی می‌کند اما آزادی این گونه زیر پا گذاشته می‌شود. 

به همین خاطر بیشتر مردم آمریکا در برابر این جنایت فجیع و امثال آن که هر از چند گاه رخ می‌دهد با خشم به پا خاستند و در رشته‌ تظاهرات‌های خشونت‌آمیز اموال عمومی را تخریب کردند. 

اسلام دینی است که به انسان حرمت می‌نهد و حقوقش را پاس می‌دارد: "وَلَقَدْ كَرَّمْنَا بَنِي آدَمَ" (اسراء: 70)

 پیام اسلام پیام مهربانی برای جهانیان است: "وَمَا أَرْسَلْنَاكَ إِلَّا رَحْمَةً لِّلْعَالَمِينَ" (انبياء: 107)

از این رو اتحادیه جهانی علمای مسلمان نکات زیر را مورد تأکید قرار می‌دهد: 

نخست: کشته شدن یک انسان سیاه‌پوست با این شیوه‌ی فجیع جنایتی است که در تمام ادیان آسمانی و قوانین بین‌المللی به ویژه در اسلام که حرمت و کرامت و حقوق انسان به ویژه حق حیات او را پاس داشته است محکوم است. قرآن کریم کشتن ناحق یک انسان را به مثابه کشتن تمام می‌داند: "أَنَّهُ مَن قَتَلَ نَفْسًا بِغَيْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِي الْأَرْضِ فَكَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِيعًا وَمَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاسَ جَمِيعًا" (مائده: 32).

 

دوم: بار اول نیست که چنین جنایتی در آمریکا رخ می‌‌دهد بلکه بارها تکرار شده است و ریشه‌ی آن به تفکر استعماری و تبعیض نژادی باز می‌گردد که آثار آن هنوز در جامعه‌ی آمریکا دیده می‌شود. تحقیقات سازمان ABC NEWS در طول دهه‌های گذشته نشان داده است که بخش‌های بزرگی از جامعه‌ی آمریکا به وجود دیدگاه‌های تبعیض‌آمیز حتی در آمریکای نوین اقرار می‌کنند. به عنوان مثال مقاله‌ای که در سال 2007 در این سازمان منتشر شد می‌گوید از هر ده آمریکایی یک نفر اقرار می‌کند که نسبت به مردم آمریکای لاتین تعصب دارد. از هر چهار نفر هم یک نفر تعصب ضد عربی دارد. (ویکی‌پدیا؛ اصطلاح تبعیض‌نژادی در آمریکا با منابع آن) وزارت امنیت داخلی و دفتر تحقیقات فدرالی اقرار کرده است که خشونت نژادپرستانه‌ی سفیدپوستان اصلی‌ترین تهدید تروریستی داخلی در آمریکا است. (منبع پیشین)

اظهارات برخی از مسؤولان بلند پایه‌ی و ظهور جنبش راست‌گرا که خواستار اخراج اقلیت‌های نژادی است بر دامنه‌ی تبعیض‌نژادی افزوده است. جنبش راست‌گرا عملا در شهر شارلوشفیل در ولایت ویرجینیا با هدف تجمیع قومیت سفید بر ضد دیگر اقلیت‌ها شکل گرفت. حتی یکی از تظاهر‌کنندگان سفید‌پوست با خودروی خود به مجموعه‌ای از تظاهرکنندگان مخالف حمله کرد که به کشته شدن یک تن و زخمی شدن 19 تن انجامید. 

در دیگر حالات تبعیض‌نژادی بر ضد سیاه‌پوستان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: در آغاز دهه‌ی نود پلیس جوانی به نام رودنی کینگ را به خاطر سرعت بیش از حد مجاز به قتل رساند. در سال 2010 نیز جوانی به نام اوسکار گرانت را به قتل رساندند که پلیس قاتل تنها به دو سال زندان محکوم شد. در سال 2014 جوانی به مارتین ترایفون را به قتل رساندند. همچنین ون لیان حوی 23 ساله و همکارش رافائیل رامرس 40 ساله را در سال 2014 به قتل رساندند. انطونیو مارتین 18 ساله و دیانی باریر را نیز در سال 2018 به قتل رسیدند. (الوطن 27/6/2015) 

بر اساس آمار دفتر تحقیقات فدرالی جرائم نژادپرستی در آمریکا در یک سال بیش از پنج هزار مورد بوده است.  

این جنایات هدفمند به قوانین‌ باز دارنده نیاز دارد؛ به تلاش‌های فرهنگی و آموزشی واقعی و جدی از سوی مسؤولین عالی‌ربته نیازمند است. اما با کمال تأسف برخی از مسؤولان به خاطر منافع حزبی یا انتخاباتی بر آتش آن میدمند.

سوم: اسلام دین عدالت مطلق است و اجازه نمی‌دهد ضرر با ضرر پاسخ داده شود. پیامبر اسلام فرموده است: زیان دیدن و زیان رساندن وجود ندارد. (شافعی در الأم 8/629، و مالك في الموطأ 2/745  و بيهقی و نووی در اربعين 32) این یک قاعده‌ی فقهی متفق علیه است و اسلام بر این قاعده‌ی فطری تأکید کرده است. خدای متعال می‌فرماید: "وَلَا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرَىٰ" (فاطر: 18) هیچ گناهکاری گناه دیگری را به دوش نمی‌کشد. به همین خاطر خشونت متقابل و تخریب اموال عمومی و خصوصی قابل قبول نیست.

چهارم: اتحادیه جهانی علمای مسلمان از تظاهرات مسالمت‌آمیز حمایت می‌کند و همواره در کنار مظلومان تا رسیدن به حقوق مشروع‌شان ایستاده است. 

پنجم: این حوادث نشان می‌دهد که قوانین اساسی هر چند قوی و محکم باشد و شعارها هر چند زیبا باشد اگر از پشتوانه‌ی باور واقعی و فرهنگ قوی و اخلاق و ارزش‌های والا برخوردار نباشد بیشتر مواقع در حد جوهر بر روی کاغذ باقی می‌ماند و نمی‌تواند در برابر خودخواهی و نژادپرستی و خودکامگی زورمندان مقاومت کند. 

دکتر علی قره داغی دکتر احمد ریسونی 

دبیرکل رئیس اتحادیه


Tags:بعد
An Open Speech from Dr. Ali al-Sallabi to President "Trump"

Search

Latest Tweets

Latest Posts

Branches